Novinky

Benešovskou nemocnici ochromil počítačový kryptovirus, ruší i operace

Nemocnice žádá pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení,“ řekl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Událost nastala ve 2:50, na nápravě intenzivně pracují IT specialisté.

„V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě,“ uvedl Ballek před 7:30.

 

„V nemocnici momentálně zasedá krizový štáb, situaci řešíme,“ sdělila pro iDNES.cz tisková referentka nemocnice Markéta Zikmundová. O situaci byla informována záchranná služba a další zdravotnická zařízení v okolí. 

Nemocnici se snaží kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit,“ uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý. 

Podle něj může nastat několik scénářů. „Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat,“ dodal. 

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 tisíci obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor. Akcionářem benešovské nemocnice je Středočeský kraj.

 

Zdroj: ČTK, iDnes.cz Benešovskou nemocnici ochromil počítačový kryptovirus, ruší i operace. iDNES.cz [online]. © 1999–2019 MAFRA, a. s., [cit. 11. 12. 2019]. Dostupný z: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/kryptovirus-nemocnice-benesov.A191211_073802_praha-zpravy_alh

MicrosoftFujitsuEpsonOKIZyXELSolitea
GDPR