Novinky

„Poštovní“ malware Danger v Česku sílí

Praha, 4. srpna 2016 – Riziko nakažení počítače škodlivým souborem z přílohy e-mailu v České republice sílí. V červenci výrazně narostl podíl výskytu malware JS/Danger.ScriptAttachment, který podle výzkumu společnosti ESET dosáhl více než 45 procent. Oproti červnu, kdy představoval čtvrtinu ze všech detekovaných hrozeb, se podíl tohoto škodlivého kódu na celkovém počtu detekcí takřka zdvojnásobil. 

„Škodlivý kód JS/Danger.ScriptAttachment je zákeřný především v tom, že nemusí škodit sám o sobě, ale může do napadeného zařízení stáhnout další druhy malware. Nejčastěji jde o ransomware, který zařízení zašifruje a za jeho opětovné zpřístupnění požaduje po oběti výkupné,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Na druhou pozici v žebříčku deseti nejčastějších kybernetických hrozeb v Česku se v červenci posunul Java/Adwind, který byl v červnu třetí nejčetnější. Jeho podíl na celkovém počtu detekcí je ale podstatně nižší, aktuálně je 3,23 procenta. Adwind funguje jako zadní vrátka a je zneužívaný pro napadání bankovních účtů. Na třetí příčku mezi virovými hrozbami v Česku za červenec klesl downloader Nemucod, který se projevuje podobně jako JS/Danger.ScriptAttachment.

„Pro uživatele, kteří se nechtějí vystavit riziku napadení počítače nebo mobilního zařízení, platí několik jednoduchých rad. Měli by používat spolehlivý antivirový nástroj s aktuální databází malware a pravidelně aktualizovat operační systém i aplikace, které mají nainstalované,“ dodává Miroslav Dvořák.

Top 10 hrozeb v České republice za červenec 2016:
  1. JS/Danger.ScriptAttachment (45,46 %)
  2. Java/Adwind (3,23 %)
  3. JS/TrojanDownloader.Nemucod (3,16 %)
  4. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJL (3,06 %)
  5. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJQ (2,81 %)
  6. VBA/TrojanDownloader.Agent.BKP(2,72 %)
  7. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJG(2,71 %)
  8. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJC(1,99 %)
  9. VBA/TrojanDownloader.Agent.BJU(1,98 %)
  10. VBA/TrojanDownloader.Agent.BKW (1,98 %)

Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016: Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016

zdroj: http://www.eset.com/cz/o-nas/pro-novinare/tiskove-zpravy/article/postovni-malware-danger-v-cesku-sili/

 

MicrosoftFujitsuEpsonOKIZyXELSeyfor