Novinky

Bankovní malware Cerberus se zdokonaluje, dokáže obejít i dvoufaktorovou autentizaci

Ruský malware Cerberus byl poprvé zaznamenán přibližně před rokem. V posledních měsících se však především na území Ruska a Evropy stává natolik sofistikovaným, že by dokázal značně ohrozit bankovní sektor. K tomu přispělo nedávné zpřístupnění zdrojového kódu, které umožňuje využít malware čím dál většímu množství kyberzločinců.

Společnost Kaspersky, která se zabývá kyberbezpečností, malware podrobně analyzuje. Již odhalila schopnost odesílat i vykrádat SMS kódy i kódy například z Google Authenticator, imitovat a překrývat stránky internetového bankovnictví, získat přístup k údajům o kreditní kartě a jejím uživateli, přesměrovat hovor či manipulovat s mobilním zařízením pomocí nástrojů vzdáleného přístupu.

Uživatelé zařízení vybavených Androidem by tak měli být obzvlášť obezřetní. Lze doporučit provádění aktualizací hned, jakmile jsou dostupné, stahování aplikací výhradně z oficiálních obchodů (Google Play apod.) a v neposlední řadě poskytování osobních i bankovních údajů pouze tam, kde jste si jisti zabezpečením.

 

Zdroj:

https://computerworld.cz/securityworld/bankovni-malware-cerberus-obejde-i-2f-autentizaci-56328

MicrosoftFujitsuEpsonOKIZyXELSeyfor